Книга, посветена на забележителна жена, забележителен артист, чийто талант далеч надхвърля ограничението на времето и средата.
Мара Нонова – Чорбаджийска е първокласен художник, но макар успешно да отстоява правото си на творческа еманципация, остава наполовина под сянката на извънредно надарения си и популярен съпруг, Чудомир.
Чорбаджийска по нищо не отстъпва на съвременниците си, мъже и жени. С приятелката си Елисавета Консулова – Вазова споделя любовта към проникновения портрет и към цветята, с Данаил Дечев, Борис Денев и Иван Христов - техниката на смелата мазка, някъде между импресионизма и разклоненията на постимпресионизма, с друг семеен приятел – Константин Щъркелов, ефирната лекота на акварела. Любовта й към Сезан и фовистите е очевидна и същевременно никога не прекрачва в територията на епигонството.
Чудесната студия на проф. Марин Добрев ни въвежда в обстоятелствата на нейния творчески път като умело вплита в една фабула изворите на вдъхновението й, ограниченията на средата, загатнатите разочарования и много радости на семейния й живот. Накрая оставаме с усещането за живот, възнаграден с дълбок смисъл, живот в служба на изкуството, на децата (тя няма свои, но обучава поколения в любов към изкуството) и не на последно място, на съпруга си, чийто равнопоставен по интелект, наблюдателност, чувствителност и дълбочина житейски партньор остава до самата му смърт. За нас остава изненадата и радостта от от общението с тази великолепна живопис, с майсторските рисунки, акварели и сангини – творби, които не биха посрамили най-големите световни галерии.
Монографията „Мара Нонова – Чорбаджийска (1894-1974), представена от Марин Добрев, е издание на Фондация „Чудомир“ и литературно-художествен музей „Чудомир“, Казанлък с финансовата подкрепа на община Казанлък, Ротари клуб, Казанлък и Фондация „Роза“. Фотографиите са дело на Тодор Пашов и Марин Добрев, студията – на Марин Добрев.